WYDARZENIA

ZESPÓŁ SZKÓŁ im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku

W sobotę, 3 września 2022 r. o godz.12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainaugurowała 11. edycję Narodowego Czytania. W tym roku Polacy czytali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

„Ballady i romanse” - znane utwory Adama Mickiewicza, wydane w Wilnie w 1822 roku,  bardzo szybko stały się popularne i są uważane za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych poety. To zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

W czwartek, 8 grudnia br. uczniowie klas IIc i IVd  Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka wzięli udział w VII Szkolnym Czytaniu, które zorganizowały nauczycielki Marlena Kiermas-Gruszka i Małgorzata Rudowicz. Publiczność stanowili przedstawiciele klas, którzy z zainteresowaniem słuchali utworów Mickiewicza czytanych przez społeczność szkolną.

Szkolne Czytanie nawiązuje do Narodowego Czytania, akcji zapoczątkowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  w 2012 roku, której głównym celem jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków.

W 2016 roku Małgorzata Rudowicz i Marlena Kiermas-Gruszka były inicjatorkami tego przedsięwzięcia w szkole. Wówczas społeczność szkolna czytała  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W kolejnych latach - „Lalkę” Bolesława Prusa,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, polskie nowele oraz „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W tym roku  wybrane teksty czytali : Marcin Damps, Adrian Ibusz, Kacper Janicki, Krzysztof Ludziejewski, Jakub Mania, Adrian Maleta, Patryk Owczarek (IIc) oraz Aleksandra Borkowska, Klaudia Brzezińska, Oliwia Pańczak, Szymon Łuczak, Miłosz Nurek, Jakub Ordon, Filip Pawlak, Bartosz Świerek, Rafał Żwański (IVc). Wszyscy zaprezentowali się znakomicie!

Warto dodać, że w przyszłym roku, w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, lekturą Narodowego Czytania będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

 

Tekst: Małgorzata Rudowicz