nasi partnerzy Drukuj Email
niedziela, 04 maja 2008 16:50
Lp. Nazwa Adres Kraj Osoba kontaktowa Tel./fax.,e-mail
1 Clusius College Blauve Berg 31625 Hoorn Holland Polly Weber 0031-229-259494
2 Horizon College Postbus 93341800 GH Alkmaor Holland M.J. Boll Mattens mailto:M.J.Boll@Horizon
3 Clusius College Purmerend 1442 AG Purmerend Holland Aletta Jacobslaan

0299-45 45 45

0299-45 45 40

WIZYTA NASZEJ MŁODZIEŻY W HOLANDII


 W dniach od 04 do 13 pażdziernika 2009 sześcioro uczniów i dwóch opiekunów z Zespołu Szkół im. St.Mikołajczyka złożyło wizytę w zaprzyjaźnionej szkole Clusius College w Heerhugowaard w Holandii.
 Uczniowie mieszkali u rodzin holenderskich, gdzie mogli zapoznać się ze zwyczajami i sposobem życia przeciętnej rodziny holenderskiej. Doskonalili również znajomość języka angielskiego.W trakcie wizyty uczniowie brali udział w zajęciach lekcyjnych języka niderlandzkiego, matematyki, geografii, biologii i wiedzy o społeczeństwie. Na lekcji matematyki brali udział w konkursie matematycznym. Konkurs wygrali uczniowie naszej szkoły. Tradycyjnie już został rozegrany towarzyski mecz piłki nożnej.
Uczniowie odwiedzili również bardzo nowoczes ny budynek szkoły Clusius College w Purmerend.
Zapoznano również nzszych uczniów z produkcją cykorii w Wervershoof oraz produkcją sera holenderskiego odwiedzając zakład w Volendam. Odwiedzili również szklarnie w Zwaagdijk, gdzie uczniowie ze szkół ogrodniczych odbywają praktyki. Brali udział w zajęciach podczas których wykonywali badania pomidora szklarniowego dotyczące jego przydatności do spożycia.Podczas wizyty uczniowie zwiedzali Amsterdam (w tym Muzeum Nauki i Techniki). Udali się na wyspę Texel, gdzie zwiedzali EcoMare - centrum rehabilitacji fok i muzeum, w którym dowiedzieli się o przyrodzie na Morzu Północnym i wyspie Texel. Byli też w Zuiderzemuseum w Enkhuizen, gdzie zapoznali się z tradycjami i kulturą mieszkańców terenów nadmorskich Holandii na przełomie XIX i XX wieku.
Na zakończenie wizyty uczniowie poznali atrakcje Parku Rozrywki Walibi. Każdego dnia odbywały się spotkania podsumowujące program całego dnia podczas których uczniowie wymieniali się wrażeniami,śpiewali polskie i holenderskie piosenki. Na zakończenie wymiany uczniowie przedstawiali prezentacje dotyczące pobytu wykonane wspólnie przez młodzież polską i holenderską.
Program wymiany w ZS w Opatówku jest realizowany od 13 lat.