Czytaliśmy "Balladynę" Drukuj Email
poniedziałek, 28 września 2020 21:23

W sobotę, 5 września o godz.12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie 2020. W tym roku Polacy wybrali Balladynę - znany dramat Juliusza Słowackiego, w którym widoczne jest bogactwo postaci, wątków i motywów zaczerpniętych ze świata przyrody. Dzieło Słowackiego, napisane w roku 1834, odniosło wielki sukces. W środę, 23 września br. dwanaścioro uczniów Zespołu Szkół im. S. Mikołajczyka wzięło udział w V Szkolnym Czytaniu. Szkolne Czytanie nawiązuje do Narodowego Czytania, akcji zapoczątkowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w 2012 roku, która ma na celu popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości oraz promować kulturę żywego słowa. W naszej szkole inicjatorkami tej akcji były nauczycielki, panie: Małgorzata Rudowicz i Marlena Kiermas-Gruszka. Pierwsze Szkolne Czytanie odbyło się u nas w 2016 roku. Czytaliśmy wtedy Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W tym roku – z powodu zaistniałych na świecie okoliczności - wybrany tekst czytało niewielu uczniów, jednak społeczność szkolna zapozna się z efektami pracy koleżanek i kolegów, odwiedzając stronę internetową naszej szkoły.

Tekst: Małgorzata Rudowicz
Zdjęcia: Małgorzata Rudowicz, Marlena Kiermas-Gruszka