Teraz "Przedwiośnie"! III Szkolne Czytanie Drukuj Email
Wpisany przez DamianJakóbczak   
sobota, 14 kwietnia 2018 08:56

W czwartek, 12 kwietnia 2018 roku dyrekcja, nauczyciele i uczniowie wzięli udział w III Szkolnym Czytaniu powieści, tym razem powieści Stefana Żeromskiego Przedwiośnie, której akcja związana jest z sytuacją społeczno-polityczną pierwszych lat niepodległości Polski.
Zebranych powitała wicedyrektor Zespołu Szkół im. S. Mikołajczyka w Opatówku Magdalena Krzywda, która powiedziała, że Przedwiośnie jest powieścią pytań i na wiele z nich trzeba szukać odpowiedzi. Podkreśliła, że to ważne dzieło w życiu Polaków, zwłaszcza w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
III część Przedwiośnia przeczytało trzydzieścioro pięcioro uczestników Szkolnego Czytania. Wszyscy uczniowie słuchali tekstu z wielkim zainteresowaniem.
Szkolne Czytanie nawiązało do Narodowego Czytania, akcji zapoczątkowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w 2012 roku, która ma na celu popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości oraz promować kulturę żywego słowa.
Tegoroczne Narodowe Czytanie odbędzie się 8 września. Rozpoczną je prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama, będą czytać Przedwiośnie.
Organizatorki Szkolnego Czytania - nauczycielki Małgorzata Rudowicz i Marlena Kiermas-Gruszka – cieszą się, że przedsięwzięcie to wpisało się w tradycję szkoły.

Tekst Małgorzata Rudowicz
Zdjęcia: Marlena Kiermas-Gruszka, Iwona Konopka-Kapitaniak, Małgorzata Rudowicz