Hortiterapia Drukuj Email
Wpisany przez DamianJakóbczak   
środa, 28 lutego 2018 08:33

W dniach 21-23 lutego 2018 roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się seminarium, zorganizowane przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie, w którym mieli przyjemność uczestniczyć również nauczyciele naszej szkoły: Małgorzata Kruszakin oraz Urszula Wierucka. Tematem seminarium była „Hortiterapia; terapia wspomagająca rehabilitację za pomocą roślin ogrodniczych”.

Nauczyciele brali udział w wykładach i ćwiczeniach obejmujących między innymi takie zagadnienia jak:

  • Kształtowanie terenów zieleni jako forma terapii młodzieży z dysfunkcją słuchu i mowy
  • Rehabilitacja osób z depresją w ogrodzie
  • Zioła i ich dobroczynny lub negatywny wpływ na organizm człowieka
  • Uzależnienia od narkotyków
  • Terapia w ogrodzie osób z porażeniem mózgowym
  • Sukulenty w terapii zajęciowej
  • Uzależnienia behawioralne
  • Krzewy ozdobne wykorzystywane w ogrodoterapii
  • Rośliny doniczkowe w terapii zajęciowej


Szkolenie w dużym gronie nauczycieli umożliwiło wymianę doświadczeń zawodowych oraz osobiste bliższe poznanie się i nawiązanie znajomości. Zdobyta wiedza będzie stosowana przez uczestniczki seminarium doskonalącego na zajęciach praktycznej nauki zawodu oraz przekazana innym nauczycielom.